سهم نیم درصدی ایران از درآمد 1500 میلیارد دلاری گردشگری جهان
18 فروردین 95 - 14:01  | 382 بازدید

گیلان فردا- معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنعت گردشگری با حمایت های دولت تدبیر و امید از حالت رکود خارج و در مسیر رونق قرار گرفته است.

ی‎ دکتر مسعود سلطانی فر افزود: سال گذشته از محل جابجایی یک میلیارد و 250 میلیون گردشگر بین کشورها مختلف یکهزار و500 میلیارد دلار درآمد نصیب کشورهای جهان شده است.

وی با اشاره به جاذبه های مختلف فرهنگی، مذهبی و زیارتی کشور خاطرنشان کرد: ارزیابی سازمان های جهانی ذیربط این است ایران از لحاظ جاذبه های گردشگری رتبه 15دنیا، تعداد گردشگران ورودی رتبه 46 وازجهت درآمد ارزی رتبه 35 دنیا را داراست.

سلطانی فر به سهم نیم درصدی ایران از درآمد یک هزار و 500 میلیارد دلاری گردشگری جهان اشاره و خاطرنشان کرد: در سال گذشته از تعداد پنج میلیون و 100 هزار گردشگر خارجی، هفت میلیارد و 700 میلیون دلار درآمد نصیب کشور ما شده است.

وی اعلام کرد: سهم کشور ما با توجه به ویژگی های گردشگری درزمینه های مختلف طبیعی، تاریخی ومذهبی، حداقل باید بین دو تا سه درصد باشد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری بابیان اینکه «ایران به لحاظ جاذبه های تاریخی، فرهنگی و برخورداری ازهویت فرهنگی قدمت 11هزار ساله دارد»، افزود: همچنین یک میلیون مکان، بنا، سایت و محوطه تاریخی در کشور وجود دارد.

وی اضافه کرد: از این تعداد 32 هزار اثر به ثبت ملی و 17 اثر در یونسکو به ثبت میراث جهانی رسیده است.

این مسوول اضافه کرد: امروز یکی از مهمترین مقاصد گردشگری گردشگران غربی و اروپایی بعد از بازدید از اماکن تاریخی و مذهبی حضور در کویرهاست این یک فرصت در بخش گردشگری است. و در سند چشم انداز20 ساله، باید در افق 1404، میزبان 20 میلیون گردشگر خارجی با حدود 30 میلیارد دلار درآمد در کشور باشیم. و با توجه به جاذبه های ایران این افق دست یافتنی است.

 

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری تعداد شیعیان در جهان را 280 میلیون نفر بیان کرد و گفت: نیمی از گردشگران خارجی ورودی به کشور مسلمان هستند که برای زیارت وبازدید از اماکن مذهبی وارد ایران می شوند و پس از آن به شهرهای شمالی سفر می کنند.

وی تاکید کرد: اگر سالیانه تنها نیم درصد از شیعیان جهان را به کشورمان جذب کنیم، سالانه 10 میلیون گردشگر مورد نیاز کشورمان را تامین کرده ایم.

سلطانی فر افزود: ایران را بعنوان یکی ازکانون گردشگری حلال در دنیا بویژه برای گردشگران کشورهای اسلامی تبدیل کنیم تا این کشورها ایران را مهمترین مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.

برچسبها : ،
به اشتراک بگذارید:

نظر بنویسید:

security code