دریای خزر، دریای صلح، دوستی و توسعه بین کشورهای ساحلی است
16 مهر 95 - 20:07  | 337 بازدید

 

گیلان فردا- ایران و آذربایجان برای توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری ها، عزم راسخ دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در نشست خبری مشترک با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان، با تقدیر از میهمان نوازی دولت و مردم آذربایجان از هیات عالی رتبه ایران در این سفر، گفت: طی سه سال گذشته روابط دو کشور به سرعت در حال گسترش بوده و گام های بسیار خوبی برای توسعه همه جانبه مناسبات تهران - باکو برداشته شده است.

و سفرهای روسای جمهور ایران و آذربایجان به دو کشور و ملاقات هایی که در حاشیه کنفرانس ها و مجامع بین المللی انجام گرفت، گامی رو به جلو برای توسعه روابط دو ملتی است که دارای تاریخ، فرهنگ، دین و مذهب مشترک هستند و سالیان دراز در کنار هم با برادری و اخوت زندگی کردند.

دکتر روحانی افزود: در نشست هیات های عالیرتبه دو کشور، در زمینه توسعه تجارت میان دو کشور و کاهش تعرفه های گمرکی گفتگو شد. کمیسیون های مشترک دو کشور باید تلاش کنند تا زمینه برای رسیدن به هدف نهایی که برقراری تجارت آزاد بین دو کشور است، مهیا شود.

وی توسعه روابط بانکی دو کشور را حائز اهمیت و آن را پایه ای برای گسترش مناسبات و همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان دانست و افزود: در این زمینه تفاهم نامه ای به امضای روسای بانک های مرکزی دو کشور رسید و این تفاهمنامه می تواند به توسعه روابط تجاری شتاب بخشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در بخش های سرمایه گذاری، صنعت و تکنولوژی شاهد گام مهمی برای آغاز پروژه ساخت خودرو در آذربایجان هستیم، گفت: این پروژه منتهی به ساخت و تولید 10 هزار خودرو در سال برای نیازمندی های داخلی آذربایجان یا کشورهای همسایه خواهد بود و این گام خوبی برای توسعه روابط دو کشور در زمینه مناسبات صنعتی است، همچنین در زمینه داروسازی هم گام هایی که برداشته شده آغازی برای گسترش روابط صنعتی و تکنولوژیک بین دو کشور خواهد بود.

رییس جمهوری رایزنی و تبادل نظر در زمینه موضوعات مرتبط با دریای خزر را از دیگر محورهای گفتگو ها با مقامات جمهوری آذربایجان عنوان و خاطرنشان کرد: دریای خزر، دریای صلح، دوستی و توسعه بین کشورهای ساحلی خزر است، در زمینه رژیم حقوقی دریای خزر تفاهم کردیم که دو کشور با سرعت بیشتری در این زمینه تلاش کنند تا به توافق نهایی در آینده دست پیدا کنیم.

وی افزود: در زمینه فعالیت های مشترک در دریای خزر در بخش نفت و گاز نیز مقرر شد تا فعالیت و مشارکت در مناطق مشترک مورد تفاهم طرفین باشد که این گام مهمی در ارتقا سطح مناسبات دو کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: موضوع محیط زیست در دریای خزر از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار است چون آلودگی ها در این دریای بسته می تواند بسیار خطرناک باشد، لذا در این راستا باید تفاهماتی که در گذشته صورت گرفته و قراردادهایی که بین کشورهای دریای خزر امضا شده اجرایی و دبیرخانه ای در این زمینه در جمهوری آذربایجان تشکیل و فعال شود. با توافق طرفین قرار شد مسوولان ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه توسعه گردشگری میان دو کشور و سرمایه گذاری در راستای توسعه خطوط هوایی تلاش کرده و شرایط لازم را در زمینه تسهیل روادید انجام دهند تا مردم ایران و جمهوری آذربایجان بتوانند به راحتی از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی دو کشور بازدید کنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه موضوع ترانزیت و کریدور شمال- جنوب از موضوعات اساسی میان دو کشور وکشورهای منطقه است، گفت: اولین بخش این کریدور با افتتاح و اتصال راه آهن آستارا – آستارا و پایانه ای که در ایران احداث می شود، آغاز خواهد شد و گام دوم، اتصال راه آهن آستارا به رشت خواهد بود که دو کشور با مشارکت هم در این راستا سرمایه گذاری خواهند کرد و جمهوری آذربایجان با احداث این راه آهن به خلیج فارس متصل می شود و در نهایت این خط آهن کشورهای منطقه قفقاز، روسیه و اروپای شمالی و شرقی را به خلیج فارس و کشورهای جنوبی خلیج فارس را به شمال متصل می کند و در نتیجه می تواند روابط توسعه یافته و خوب اقتصادی را برای کل منطقه به ارمغان بیاورد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در گفتگو های میان مقامات دو کشور در زمینه مسئله قره باغ نیز بحث وتبادل نظر شد و رییس جمهوری آذربایجان گزارشی از تلاش هایی که در ماه های گذشته در این رابطه انجام گرفته است را بیان کرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است در کشورهای منطقه باید صلح و ثبات برقرار شود و مشکلات و اختلافات میان کشورهای منطقه باید با گفتگو و مذاکره به حل و فصل نهایی برسد.

دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی کشورها از جمله آذربایجان و عدم تغییر مرزها در منطقه اظهار امیدواری کرد: مسائل منطقه از طریق گفتگو حل و فصل شود و تلاش کشورها بر گسترش صلح، ثبات و امنیت منطقه متمرکز شود.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان همواره تلاش کرده تا مسیر برای گفتگو و حل و فصل مسائل را هموار کند و در این مسیر، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

دکتر روحانی ادامه داد: در زمینه مسئله تروریسم و خطری که خشونت و ترور می تواند برای منطقه قفقاز، آسیای مرکزی خاورمیانه و کل جهان داشته باشد گفتگو کردیم و قرار شد همکاری های دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم گسترش یافته و همچنین در زمینه مسائل فرهنگی و ترویج و تبلیغ اسلام ضد خشونت و اسلام برادری، رحمانی و اعتدالی که مورد نظر هر دو دولت است، تلاش کنیم.

رییس جمهوری ضمن ابراز امیدواری از اینکه علماء، اندیشمندان و فرهیختگان دو کشور در زمینه گسترش و ترویج اسلام رحمانی و برادری در منطقه تلاش کنند، گفت: امیدواریم تلاش دو کشور در زمینه مسائل فرهنگی ، دانشگاهی و فناوری های پیشرفته گسترش یابد که البته تصمیماتی در این راستا اتخاذ شده است و امیدوارم اجلاس سه جانبه میان ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه به عنوان اولین اجلاس سه جانبه گام بسیار خوبی برای روابط سه کشور و کل منطقه باشد و ما بتوانیم در این نشست هم راجع به موضوع ترانزیت و هم در راستای همکاری های مشترک در زمینه مسائل انسانی، مبارزه با تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و توسعه مناسبات اقتصادی به توافقات خوبی دست پیدا کنیم.

 

برچسبها : ،
به اشتراک بگذارید:

نظر بنویسید:

security code