به رشت می آیید دیدن موزه میراث روستایی گیلان را فراموش نکنید
16 فروردین 96 - 18:01  | 850 بازدید

 

مجله گیلان فردا- روحتان جلا می یابد و افق دیدتان به سرسبزی، به طبیعت، به طراوت و به خاطرات سال های دور باز می شود. اگر شانس تان بگیرد و باران ملایمی ببارد و اگر گروه موسیقی خوش ذوقی هم در موزه باشند گردش تان بسیار رویایی خواهد شد. و خاطرات خوب و لذت بخشی از سفرتان به یادگار خواهید داشت.

موزه های روستایی، تصاویری ملموس از زندگی سنتی‌اند که در آن ها می توان معماری، آداب و رسوم، صنایع دستی و هنرهای بومی را از نزدیک مشاهده و زندگی روستایی را تجربه کرد، این موزه ها فضایی را فراهم می‌کنند تا مردمان هر سرزمین با گذشته نزدیک پدران و مادران خود آشنا شوند. موزه میراث روستایی گیلان تنها تجربه ملی در زمینه صیانت از فرهنگ و معماری روستایی با مفهوم موزه فضای باز در ایران است. این موزه که در نوع خود در خاور میانه و آسیای مرکزی منحصر به فرد است، با هدف پاسداشت و حفظ میراث مادی و معنوی مردم سرزمین گیلان طراحی شده است. فکر برپایی این موزه پس از زمین لرزه 1369رودبار، توسط دکتر محمود طالقانی مطرح شد. چند روز پس از وقوع این زمین لرزه، مجموعه مطالعاتی تحت عنوان "اثرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی" زلزله به سرپرستی وی آغاز شد. نتایج این مجموعه تحقیقات بیانگر ایجاد دگرگونی شدیدی در زندگی مردم و گسست آنان از گذشته نزدیک شان بود، در واقع از بین رفتن روش زندگی بومی به بهانه نوسازی و توسعه در مناطق آسیب دیده در استان گیلان همانند سایر مناطق کشور از دهه 20 آغاز شده بود و حوادث طبیعی تنها تشدید آن را در پی داشت.

توضیحات کامل در خصوص چگونگی راه اندازی این موزه و این که چه خانه هایی از کدام مناطق جلگه ای یا کوهپایه ای گیلان واچینی شده و دوباره  به همان صورت اصلی در این موزه نصب شده و ... را می توانید در سایت موزه میراث روستایی گیلان بخوانید و یا از دیگران بشنوید. ولی به قول معروف شنیدن کی بود مانند دیدن! به شما پیشنهاد می کنیم حالا که فرصتی دست داد و در تعطیلات نوروزی هستید دست مهمان هایتان را بگیرید و به موزه روستایی گیلان بروید. یک استکان چای لاهیجان بنوشید و سپس کامتان را با انواع شیرینی های محلی که تازه به تازه توسط گیل زنان پخته می شود شیرین کنید و گوش  جان را ضمن شنیدن صدای زیبای موسیقی محلی گیلان که در دنیا بی نظیر است، به صدای باد پیچیده شده در لابه لای شاخه ساران بسپارید و صدای  گنجشکانی را که به شما خوشآمد می گویند بشنوید. لباس های زیبا و رنگارنگ محلی را ببینید و به زبان گیلکی با هم صحبت کنید و به همراهتان بگویید« تی بلا میسر، تی جان قوربان» که همین عبارات ساده و گیلکی به دل می نشیند و خاطره ای خوش می سازد...

 

 

به اشتراک بگذارید:

نظر بنویسید:

security code