سی روز کار برای یازده روز زندگی
13 دی 00 - 00:10  | 615 بازدید

 

گیلان فردا، سارا فرزانه- محاسبات نشان می‌دهد بیشتر کارگران دچار سوءتغذیه و پرکاریِ بدون استراحت برای تامین هزینه‌های زندگی هستند.

 به گزارش عصر ایران اگر کارگر توسط کارفرما بیمه باشد، ماهانه فقط سه میلیون و 700 هزار تومان دریافت می‌کند که باید با آن همه مخارج زندگی را بدهد، اما این رقم حتی برای خورد و خوراک 11 روز از زندگی نیز کافی نیست!

اگر یک خانواده چهار نفره در روز برای نهار فقط برنج ساده بخورند و نوع برنج هم ارزان ترین آن مثلاً برنج هندی باشد، باید در ماه سی روزه، 15 کیلو برنج بخرند که با فرض قیمت اعلامی ستاد تنظیم بازار مبنی بر قیمت 18 هزارتومانی، برای یک ماه هزینه‌ای معادل 405 هزار تومان نیاز است.

و اگر هر کدام از اعضای این خانواده برای شام هر شب فقط دو عدد تخم مرغ بخورد، قیمت تخم‌مرغ را هم همان قیمتی در نظر بگیریم که در هفته‌های گذشته توسط ستاد تنظیم بازار اعلام شد، یعنی هر شانه 30 عددی، 43 هزار تومان که برای هر دانه تخم مرغ رقمی حدود 1400 تومان می‌شود، این خانواده برای هر شب هشت عدد تخم مرغ مصرف می‌کند که برای سی روز رقمی معادل 336 هزار تومان خرج برمی‌دارد.

بنابراین فقط برنج و تخم مرغ ساده حدود یک چهارم درآمد یک کارگر را می‌بلعد اما آیا واقعا می‌شود فقط تخم مرغ و برنج خورد؟ به این محاسبات هزینه‌های مسکن، درمان، آموزش، پوشاک، ایاب و ذهاب و ... را هم اضافه کنید!

 

 

برچسبها : ،
به اشتراک بگذارید:

نظر بنویسید:

security code