نیم نگاهی به سوابق شش کاندیدای تایید صلاحیت شده ریاست جمهوری
11 خرداد 96 - 15:03  | 412 بازدید

 

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه ای اسامی شش نامزد احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری را معرفی کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، سوابق شش کاندیدای تایید صلاحیت شده ریاست جمهوری به شرح زیر است:

 

مصطفی میر سلیم از کاندیداهای حزب موتلفه اسلامی (اصولگرا) در اولین روز از ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری برای  حضور در دوازدهمین دور از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

او  عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر است. پیش از این وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دوم هاشمی رفسنجانی بود. میرسلیم در اوایل انقلاب به پیشنهاد بنی‌صدر برای نخست وزیری به مجلس معرفی شد اما مجلس اول با او موافقت نکرد.

او در اولین نشست خبری اش بعد از ثبت نام در انتخابات گفت: جمنا یک تشکل تازه کار است و اشکالاتی دارد.او ادامه داد: به نفع ابراهیم رئیسی کنار نمی روم. میرسلیم گفت: آمده ام تا سهم مردم را از سفره انقلاب بگیرم.

 

 

ابراهیم رئیسی از کاندیداهای ائتلافی جمنا (جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی ) است. او در سال ۱۳67 دادستان تهران بود. رئیسی  از سال 73 تا 83 رییس سازمان بازرسی کل کشور بود. او از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ به عنوان معاون اول قوه قضاییه منصوب شد. او در سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ به سمت دادستان کل کشور منصوب شد.

ابراهیم رئیسی بعد  از فوت آیت الله واعظ طبسی در اسفند ۱۳۹۴، با حکم رهبر ایران به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

لازم به ذکر است، او از سال ۱۳۸۵ نماینده خراسان جنوبی و عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان و از سال ۱۳۷۶ عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است.

رئیسی پیش از آستان قدس، تولیت امامزاده صالح را بر عهده داشت.

او در اولین نشست خبری اش گفت: من از مردم، با مردم و در مردم خواهم بود. رئیسی شعار «کرامت و کار» را به عنوان شعار انتخاباتی خود معرفی کرد.

 

 

حسن روحانی به عنوان کاندیدای اصلی از سوی ائتلاف اصلاح طلبان برای دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. او سال 92 با رای قریب به 19 میلیون به عنوان رییس جمهوری ایران انتخاب شد. او همچنین نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری از سال ۱۳۷۸است. روحانی  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰ است.

حسن روحانی از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و رییس تیم هسته‌ای و مذاکره‌کننده ارشد ایران با سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در مورد برنامه هسته‌ای ایران بود.

 وی سابقه پنج دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارد و نایب رییس مجلس شورای اسلامی در دوره چهارم و دوره پنجم، بوده است.

روحانی بعد از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در اولین نشست خبری اش گفت: همه باید دوباره بیاییم. من امروز دوباره آمدم برای ایران. دوباره آمدم برای اسلام، آمدم برای آزادی و آرامش بیشتر و امنیت گسترده‌تر و پیشرفت بیشتر این سرزمین. همه باید دوباره بیایند برای اسلام اعتدالی، اسلام رحمت و انقلاب عقلانی و اخلاقی‌مان. در کنار هم بایستیم و ایران را با هم بسازیم. از همه ایرانیان هم می‌خواهم دوباره بیایند برای اسلام و ایران.

او گفت: هووهایی که بارها به قصد کشتن این فرزند یعنی برجام تصمیم گرفته بودند نمی‌توانند سرپرست خوبی برای آن باشند. بلکه همان هایی که تمام تلاش شبانه‌روزی خود را برای این توافق کردند باید مسیر را تا آخرین قدم ادامه دهند.

 

 

اسحاق جهانگیری کاندیدای دوم ائتلاف اصلاح طلبان بود که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. او معاون اول دولت روحانی، وزیر معادن‌وفلزات دولت اول خاتمی، وزیر صنایع‌ و معادن ایران دولت دوم خاتمی، نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی بود.

جهانگیری در نشست خبری اش گفت: آنچه که امروز بیش از هر چیز برای برون رفت از چالش ها نیاز بوده انسجام، وحدت، یکپارچگی و حضور همه جریان ها و شخصیت ها و گروه های سیاسی در صحنه است. او ادامه داد: من با آقای روحانی در کنار هم و مکمل هم هستیم و آقای روحانی برای من شخصیت عزیز و بزرگواری است.

 

 

محمدباقر قالیباف کاندیدای دیگر ائتلاف اصولگرایان است. قالیباف در حال حاضر شهردار تهران است. او جانشین اسبق نیروی مقاومت بسیج بود. قالیباف فرمانده اسبق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) نیز بود. او همچنین فرمانده اسبق نیروی هوایی سپاه پاسداران و فرماندهی نیروی انتظامی (۷۹ تا ۸۴) را بر عهده داشت.

قالیباف در اولین نشست خبری گفت: هموطنان صبورم من میان شما هستم و می‌بینم که از این همه وعده و حرف و شعار خسته شده‌اید. دادن یک فرصت چهارساله دیگر به دولت فعلی نیز نخواهد توانست این اعتراض‌ها و نارضایتی‌ها را برطرف کند و در صورت تکرار این تجربه نباید انتظار فردایی بهتر از دیروز داشت، اگر فردا بدتر از امروز نگردد. حرف کافی است، چهار سال کافی است.

 

 

مصطفی هاشمی طبا وزیر صنایع در دولت‌های محمدجواد باهنر و میرحسین موسوی، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۲-۱۳۷۶) و دولت اول سیدمحمد خاتمی بود. هاشمی طبا در نشست خبری اش بعد از ثبت نام گفت: نخستین اولویت دولتم حفظ سرزمین ایران و اصلاح کشاورزی در این راستا است

به اشتراک بگذارید:

نظر بنویسید:

security code