آنچه باید به فرزندان خود درباره پول بیاموزید
7 مهر 00 - 00:07  | 776 بازدید

 

گیلان فردا-همه ما از دوران کودکی تا به امروز صدها بار این ضرب المثل قدیمی را از زبان بزرگ ترها و یا شخصیت های محبوب تلویزیونی شنیده ایم و یا در کتاب ها و مجله ها خوانده ایم که میگوید؛« پول چرک کف دست است». با این وجود، امروز که بزرگتر شده ایم خیلی از ما در دنیای واقعی، با تناقض عجیبی بین شنیده ها و واقعیت های عینی درباره این« چرک کف دست» رو برو هستیم. تناقض هایی که از زمان کودکی شکل گرفته و در دوران بزرگسالی باعث شده تا نتوانیم به درک درستی از مفهوم پول، کسب پول، هزینه، خرج کرد پول و در نهایت پس انداز و سرمایه گذاری دست یابیم. اکنون فرزندان ما هم در معرض همین خطر قرار دارند با این تفاوت که در آینده بخش بیشتری از زندگی بشر به مناسبات و تعاملات مالی مربوط شده و ابزارهای مالی بسیاری در زندگی آینده آن ها مداخله خواهند داشت. از این رو اکنون باید از خود بپرسیم تا چه حد فرزندانمان را آماده رویارویی با این چالش های جدید ساخته ایم؟

مهارت روبرو شدن با این چالش ها و به عبارتی مهارت مدیریت منابع پول، سرمایه و شیوه های تولید ثروت در علم جدیدی به نام « سواد مالی » تعریف می شود که به جهت نوپا بودن در کشور ما، تاکنون کمتر به آن پرداخته شده و لاجرم در نظام آموزش رسمی ما ( مدرسه تا دانشگاه ) چندان جایی ندارد. متاسفانه آموزش غیر رسمی این علم نیز همچون دیگر گونه های نوین سواد، مانند سواد رسانه ای یا سواد ارتباطی، در کشور ما دستخوش ساده انگاری و سودجویی افرادی شده که سواد مالی را ذیل عناوین خودساخته و مضحکی همچون "راه های میلیونر شدن" یا "چگونه ثروتمند شویم"؟ و امثالهم به مردم عرضه می کنند و باعث می شوند تا جامعه نسبت به این علم بدبین و حتی بی اطلاع شود و این در حالی است که فرزندان ما در آینده ناگزیرند با مفهوم پول، شیوه های کسب درآمد، پس انداز و سرمایه گذاری، سهام، بیمه، طرح های بازنشستگی، مالیات، برنامه ریزی و بودجه بندی برای هزینه، مسئولیت پذیری پولی، خرید مقایسه ای، انواع اوراق قرضه و مشارکت، کارت های اعتباری و غیره آشنا شوند و حتی زندگی خود را بر اساس این مفاهیم سازماندهی کنند و تمام موفقیت آن ها در این مسیر وابسته به آن است که در زمان مقتضی آموزش های لازم در خصوص این موضوعات را فراگرفته باشند و همانطور که گفتیم این آموزش ها ذیل مفهوم سواد مالی تعریف می شوند.

سوادمالی را می توان به طور ساده ترکیبی از آگاهی، دانش، مهارت ها، گرایش و رفتارهای مالی لازم برای تصمیم گیری صحیح مالی و سرانجام دستیابی به وضعیت مساعد مالی فردی تعریف کرد. این مهارت ها باید در زندگی عملی توسط پدر و مادر در اختیار فرزندان قرار گیرد و برای حصول این موفقیت لازم است هم والدین و هم فرزندان با مفاهیم مرتبط با سواد مالی به درستی آشنا شوند. با این رویکرد انتظار می رود در بی تفاوتی نظام آموزش رسمی، رسانه ها و بخصوص رسانه ملی به اهمیت این آموزش ها در خانواده همت گمارد.

 

 * رضا سیف پور

مدرس سواد مالی و کارآفرینی

برچسبها : ،
به اشتراک بگذارید:

نظر بنویسید:

security code